Süti beállítások

A DOT számról - meddig új az új gumi?

Az utóbbi években több autós kiadványban és számos online felületen megjelent cikknek köszönhetően egyre több gumiabroncs-vásárló érdeklődik a megvásárolni kívánt gumiabroncs DOT számáról, mondván: ha a gumi nem az aktuális évben került gyártásra, akkor már nem is érdemes megvenni.

A DOT szám a gumiabroncsok oldalfalán található jelölés, ami a gumi gyártási idejét is mutatja. A DOT szám utolsó 4 karaktere árulja el a gyártás időpontját. Az utolsó 4 számjegyből az első kettő a gyártási év adott hetét, a második kettő a gyártási évet jelöli.

Mégis mi a gond a nem az adott évben gyártott gumiabroncsokkal? – vetődik fel a kérdés.

A gumiabroncs nem gyorsan romló termék, hanem tartós fogyasztási eszköz: szakszerű tárolás esetén a nem használt abroncs 5 évig mindenképpen újnak tekinthető, azaz felszerelhető!

A gyártási folyamat során a gumiabroncsba olyan adalékanyagok kerülnek, amelyek megakadályozzák a minőségromlást, az elöregedést és a futóteljesítmény romlását. Ezek az adalékanyagok biztosítják, hogy az abroncs tulajdonságai élethosszig megmaradjanak. A Magyar Gumiabroncs Szövetség szakértői szerint a gyártás után 5 évvel az abroncsok teljesítménye nem romlik, amennyiben azok tárolása szakszerű volt és a felszerelést követő további 5 évig használható.

Ugyanakkor hivatalos, legális vásárlás esetén semmiféle garanciális hátrány nem érheti a fogyasztót, mert a garancia a vásárlás napjától érvényes, nem a gumiabroncs gyártási idejétől. Ha több évvel korábban gyártott, korábban nem használt abroncsot találunk jó áron, nyugodtan vegyük meg, nem fogunk rossz üzletet kötni!

A Magyar Gumiabroncs Szövetség tagcégek gyakorlata szerint 5 évnél idősebb, de új gumiabroncsokat nem szoktak értékesíteni, általában a legtöbb értékesítésre kerülő abroncsot az aktuális vagy az azt megelőző évben gyártották, ritkábban két évvel korábban. Az 5 évesnél fiatalabb gumiabroncsok teljes értékű termékként forgalmazhatóak, az 5 évnél idősebbeket szokták már olcsóbban árusítani a kereskedők.

Jelenleg nincs olyan jogszabály, ami szabályozná, hogy mikor kell a gumiabroncsokat véglegesen lecserélni, de a Magyar Gumiabroncs Szövetség szakembereinek véleménye szerint 10 évnél idősebb - akár még nem használt - abroncsokat semmilyen körülmények között ne vásároljunk meg, és ne is használjunk már!

Sokan rendíthetetlenül meg vannak arról győződve, hogy a gumiabroncs romlandó termék. Ehhez viszont mi tényleg értünk, kérjük, ezt ne higgye el senkinek, ez nem igaz. Bárki is állítja önnek, hogy hallotta valakitől, aki ismer valakit, aki úgy tudja hogy ... nem csak Magyarországon, de sehol az Unióban nincs olyan szabály, hogy az 5 évnél idősebb gyártású, de még megfelelő profilmélységű és ép szerkezetű használt abroncs nem felel meg a biztonságos közlekedésre, vagy megbuktatják a műszaki vizsgán, esetleg megbünteti az osztrák rendőr. Nem igaz és nem is lenne indokolt. Egy gumiabroncs műszaki állapota nem a korától függ, hanem attól, hogy a gazdája megfelelően használja, illetve karbantartja-e, vagy sem. Ezen kívül sokan összekeverik az újként eladható abroncs korát a felhasználhatóság idejével és a többi félreértésről is szót ejtünk a következőkben. Lássuk tehát mit mond a szakma ezekkel a széles körben elterjedt tévhitekkel ellentétben: Jöjjenek a TÉNYEK:

A félreértések elkerülése végett termékeink általában 1 évnél fiatalabbak, igen ritka esetben 1 és 2 év közöttiek, és vásárlói igény szerint a szállítási költséget is beleértve visszavásárlási garanciát is nyújtunk önnek, ha bármilyen okból nincs megelégedve abroncsainkkal, tehát motivációnk inkább a felesleges aggodalmak eloszlatása.


Hány éves az abroncs, amit meg szeretnék vásárolni?

Sajnos ezzel a kérdéssel - habár érthető az ön részéről - több probléma is van, főképp egy webáruházban, mint amilyenek mi is vagyunk. Ha ön bejön műhelyünkbe, kollégáink leemel a polcról egy ott lévő gumit és leolvassa a DOT számát ezzel a kérdés meg is van válaszolva. Webáruházunkban viszont ügyfélszolgálatos kollégáink, akik a kérdést megkapják öntől telefonon, vagy e-mailben, nem az abroncsok mellett ülnek nem tudják leolvasni a gyártási időt a gumik oldaláról, legfeljebb azt láthatják, mikor vettük meg azokat gyártótól, vagy azt, hogy az ön által választott abroncs jelenleg épp beszerezhető-e a gyártótól. Másrészt egyazon abroncs típusból akár több száz is sorakozhat raktárunkban, harmadrészt a helyes válasz a kérdésre az, hogy ABRONCSAINK ÚJAK! A miénkhez hasonló nagy forgalmú áruházakban szinte nem fordul elő "túltárolás" az ideálisan szinten tartott készletezés és a folyamatos beszerzés miatt. Ettől tehát nálunk nem kell tartania.

Kezdjük azzal, hogy mi is az a DOT (gyártási időt jelölő) szám?

A DOT szám a gumiabroncs külső oldalán található jelölés, amely 4 karakterből áll: az első kettő a gyártási év adott hetét, a második kettő a gyártási évet adja meg. Tehát egy abroncs DOT száma 3015, akkor azt az abroncsot 2015-ben, a 30. hétben gyártották és a jelölést így találja meg a gumi oldalfalán:


Miért lett felkapott téma az abroncsok élettartama és a DOT-szám?

Leginkább abban az időben volt ez jogosan fontos adat, amikor virágzott a használt abroncs piac és a vevők mindössze a profilmélységre koncentráltak, ezért Magyarországra még özönlöttek be a nyugatról behordott "de hát ez még tökjó 4-5 milliméteres!" használt gumiabroncsok amiket előtte már valójában 2-3-4 évig HASZNÁLTAK, majd halmokban tároltak egy ipartelep, vagy autókereskedés udvarán a napon 1-2 évig és akár 6-8 éves gyártási idővel, napszítta, repedezett oldalfallal rendelkeztek. Valljuk be, akkor ez a kérdés jogos is volt, ugyanis az abroncs öregedése a használatba vételkor kezdődik el. Egy ilyen abroncsot megvásárolni valóban lutri. Az öregedés okai valójában a napfény sugárzó hatása, a belső nyomás, illetve a használatból eredő akár 100 C fokos hőingadozás, amely egy utólagos enyhébb fokú lassú vulkanizációs folyamatot indít el az abroncs anyagában. Mindezek egy fedett raktárban nem állnak fent.

Kezdjük a legszemléletesebb bizonyított méréssel: A Michelin hivatalos kiadványában azt írják: a gumi tizenhétszer lassabban öregszik szakszerű tárolás közben, mint a járművön. Ha egy felszerelt, négyéves gumi anyaga már elkezd láthatóan, érezhetően öregedni, akkor erre a szintre egy raktári gumi csak 4 x 17 = 68 év tárolás után jutna el. És itt nem a kopásról beszélünk, hanem az anyag szerkezetéről. Nem hiszi? Pedig ez az igazság. Nézze:


Hány éves a gumim? Ahány éve autóra van szerelve!

A DOT szám valóban megmutatja azt, hogy az abroncs melyik év hanyadik hetében futott le a gyártósorról, a valódi élettartama azonban abban a percben kezdődik, amikor elkezdjük használni. És ami még nagyon fontos: a garancia is az eladás pillanatától kezdődik, nem a gyártásétól! Ugyanis a megfelelő körülmények között történő gumiabroncs tárolásnál nem jelent hátrányt, ha egy vagy két évvel ezelőtt gyártott abroncsról van szó.

Nem szeretnénk senkit sem elszomorítani, de nagy szerencse kell ahhoz, hogy bárhol is idén gyártott DOT számmal rendelkező abroncsot tudjon megvásárolni például az év első negyedévében, legfeljebb csak ha Magyarországon gyártott abroncsról beszélünk. Miért van ez így?

Sajnos ez a fent említett kérés nagyon sűrűn előforduló igény megrendelésnél, aminek szinte lehetetlenség megfelelni - ugyanis annak az abroncsnak a gyártósorról még nagy tételű konténerekben el kell jutnia adott esetben Japánból, Kínából, Thaiföldről, Németországból, Franciaországból Amerikából, Törökországból, Finnországból stb a gyártó raktárába, onnan a regionális, majd az országos elosztó raktárakba amelyek a következő szállítmányt csak akkor rendelik újra, amikor a meglévő készlet kifogyott. Nem beszélve arról, hogy a gyártók is mindig a legrégebben (pár hónapja) gyártott abroncsokat küldik ki felhalmozott készleteikből az elosztó raktárakba, nem az aznap gyártottat. Ezek a szállítási és tárolási idők összeadódnak, míg az abroncsok eljutnak legvégül hozzánk, a kereskedőkhöz. Ezen kívül fontos még azt is figyelembe venni, hogy a gyártók nem párhuzamosan gyártják az összes méretű és kvalifikációjú abroncsot, hanem gyártósoraikat időszakonként állítják át egy-egy abroncs gyártására, így előfordul, hogy egy bizonyos méretű  abroncsot fél évig nem is gyártanak, helyette addig másik méretű gumi készül, és akkor még szóba sem került a téli-nyári szezonális termelés váltás, amikor csakis az aktuális szezonra szánt gumikat gyártják fél évig. Ezen kívül tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a kevésbé általánosnak tekinthető SUV, tuning, extrém sport stb. méretekből vagy mintázatokból, amelyekből kevés darabszám fogy, a gyártók hosszabb időre elég mennyiségben előre legyártanak olyan darabszámot, hogy ne kelljen ezek miatt a gyártó kapacitást mindössze 1-2 napra sűrűn átállítani. Így ezekből az abroncsokból sok esetben kizárólag 1-2 éves példányokat lehet fellelni a gyártónál is.

Ha önnek fontos, hogy az abroncsa sokáig jól működjön, annak a titka nem az, hogy fél, esetleg 1 évesnél "öregebb" gumit nem vesz meg, hanem az, hogy felszerelése után a használat során megfelelően gondoskodik azok állapotáról. Miután felszereltettük a gumiabroncsokat, azok speciális karbantartást igényelnek; abroncsnyomás, futómű-beállítás, az abroncs átvizsgálása (külső sérülések), profilmélység ellenőrzés.

Mit mond erről a szakma, mit mondanak a gyártók, mit bizonyítottak az elvégzett tesztek ezzel kapcsolatban?

A legfontosabb amit tisztáznunk kell, hogy az abroncsok nem gyorsan romló termékek. A szakemberek egységes véleménye, hogy egy gumiabroncs élettartama 10 év. A gyártástól számított 3 évig „frissen gyártott” gumiabroncsról beszélünk, 5 éves koráig „újról”. Egy 5 évig szakszerűen tárolt új - tehát még nem használt - abroncs felszerelése nem jár semmilyen műszaki kockázattal és további 5 évig még használható. De tőlünk nem fog 5 éve gyártott gumit kapni, ezt garantáljuk. Abroncsaink általában 1 évnél fiatalabbak, nagyon ritkán 1 és 2 év közöttiek lehetnek. Még ez esetben is 8 évig használhatóak maradnak.

Az ADAC (német autóklub) összehasonlításában például újonnan gyártott és három éve raktárban tartott gumiabroncsokat tesztelt. A vizsgálat alapján megállapították, hogy az abroncsok között nincs teljesítménybeli különbség.

Egy szaudi kutatás során megvizsgálták miként viselkedik a gumiabroncs 40 °C-on való tárolás közben, illetve 40.000 km megtétele alatt. A tanulmány során a gumi futófelület fizikai tulajdonságait vizsgálták. A vizsgálatok után a kutatók megállapították, hogy magas hőmérsékleten (40°C-on) tárolt gumiabroncs 20 év alatt öregszik annyit, mint a 40.000 kilométert futott felszerelt abroncs. Hangsúlyozva azt, hogy itt nem a kopást, hanem az anyagszerkezetet, azaz az öregedést kell érteni ez alatt.

A teszt eredménye alapján tehát összegezve: egy 10 évig tárolt abroncs anyaga ugyanannyira öregszik meg, mint az egy évig használt gumiabroncs anyaga.

Meddig használható a gumiabroncs a gyártók szerint?

A Nokian legújabb anyagából például kiderül, hogy a Nokian gumiabroncsok ajánlott HASZNÁLATI - tehát autóra szerelt - élettartama 6 év, a maximális élettartama pedig 10 év. A Skandináv Abroncs- és Kerék Szervezet (STRO) 2018-as adatgyűjtése során megállapították, hogy a megfelelően tárolt gumiabroncsok a gyártási időpontjuktól számított három éven belül még újnak tekinthetőek! A VTI-vel (Svéd Nemzeti Közúti és Közlekedési Kutatóintézettel) közösen végzett független gumiabroncs teszten pedig az is kiderült, hogy a három éves gumiabroncs jégen történő tapadása megegyezik egy új gumiabroncs szintjével.


Sajnos előfordul, hogy a média és főképp a "közösségi média" az új abroncsok esetében eltúlozza a DOT-szám jelentőségét, eközben a gyártók egyelőre sajnos nem fektetnek megfelelő hangsúlyt arra, hogy ezt a félreértést a maguk teszt adataival helyre tegyék publikus kommunikációval, legfeljebb a szakmai körökben közlik ezek eredményeit és ezt a feladatot a kereskedőkre hárítják. Ebből következik, hogy sokan úgy gondolják, a DOT-szám alapján a legfiatalabb gyártású gumiabroncsot kell választani, azonban ez a megállapítás téves. Nem egy romlandó termékről beszélünk, aminek lejár a szavatossága.

A legfontosabb tehát az a kérdés, hogy megfelelő körülmények között történt-e a gumiabroncsok tárolása. Felszerelés előtt a raktárakban a gumiabroncs nincs nyomás alatt, nincs terhelve és a raktárhelyiségben viszonylag kis hőmérsékletingadozásnak van kitéve. A gumiabroncsokat úgy tervezték meg, hogy a különböző környezeti és használatból adódó hatásoknak kitéve a gépjárműre felszerelve megbízhatóan és hosszú éveken keresztül végezze a dolgát. A normális rendeltetésszerű használat során különböző hőhatások és terhelések érik, amelyek által öregedésnek indul a gumiabroncs. Még akkor is használatban van, ha a jármű felfújt gumiabroncsokon áll.
 
Összefoglalva tehát a termék gyártási ideje helyett a gumiabroncs felszerelésének időpontja számít igazán az öregedés szempontjából!

Tanácsaink:

  • Egyáltalán ne vásároljon használt gumiabroncsot internetes eladótól vagy ismeretlen személytől

  • Új gumi vásárlása esetén 3 éves gyártási korig szemernyit se aggódjon, a gumi tökéletes lesz

  • Új gumiabroncs vásárlása esetén a gyártási időnél sokkal fontosabb a hosszú használati idő szempontjából, hogy megbízható gyártó termékét vegye meg, aki beleteszi az abroncsba a szükséges anyagokat. Az öregedés az autón fog elindulni, nem mindegy, hogy milyen ütemben.

  • Fordítson figyelmet abroncsaira. Keréknyomás, helyes futómű beállítás, szezonon kívüli megfelelő tárolás. Ezekkel növelheti abroncsai élettartamát